Czułem się bezpieczny. Zupełnie jakby w tym jednym miejscu i chwili znalazła się cała skondensowana esencja babciowatości.

Neil Gaiman, Ocean na końcu drogi

Każdy z nas na pewno miał nie jedną niebezpieczną sytuację, w której musiał poprosić o pomoc. Czasami zdarzenie wymaga od nas wezwania służb ratunkowych. Wielokrotnie mamy wtedy problem z określeniem swojego położenia i racjonalnym przedstawieniem sytuacji ratownikom. Tak jak w wielu sytuacjach życia codziennego również teraz nowe technologie dają nam rozwiązanie.

Czym jest i jak korzystać z aplikacji Ratunek?

Wystarczy pobrać aplikacje, która nazywa się Ratunek na telefon z Androidem i w razie konieczności skorzystać. Nie ponosimy żadnych kosztów instalacji i użytkowania. Jedynym warunkiem jest rozsądne używanie w razie faktycznego niebezpieczeństwa.

Bardzo przejrzyście zaprojektowana aplikacja po uruchomieniu pokazuje ekran startowy z dwoma grafikami. Mamy do wyboru opcję : WODA I GÓRY. Klikamy oczywiście tą grafikę, która odpowiada miejscu, w którym ulegliśmy wypadkowi i potrzebujemy pomocy ratownika. Ważne, że aplikacja pracuje w dwóch trybach : z zasięgiem i pomimo jego braku. Jedynym wymogiem jest konieczność lokalizacji GPS.

  • włączamy lokalizację, jeśli nie mamy aplikacja nas o to poprosi
  • akceptujemy komunikat ,,dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc” – specjalna blokada, która pomaga nam uniknąć przypadkowego wezwania pomocy
  • automatyczne połączenie z ratownikiem
  • komunikat „Ustalanie Twojej pozycji” – w tym momencie jest ustalane Twoje położenie i SMS ze współrzędnymi trafia bezpośrednio do służb ratowniczych.
  • na sam koniec widzisz informacje, że Twoja lokalizacja została przesłana ratownikom.

Pamiętaj, że aplikacja zawsze powiadamia Cię smsami czy została wysłana Twoja lokalizacja i prośba pomocy ratownikowi. Wielu osobom ta aplikacja pomogła w krytycznych sytuacjach.